Ātrais ceļš uz eiro – „glābšanas riņķis” vai „akmens pie kājas”

Divas dienas pēc Londonas G-20 samita, kurā pasaules līderi vienojās par virkni tālejošu pasākumu pasaules finanšu stabilizācijai un ekonomiskās izaugsmes atjaunošanai,  Starptautiskais valūtas fonds (IMF) ir atjaunojis centienus piespiest  eirozonas valstis un jaunās ES dalībvalstis ārpus eirozonas radikāli paātrināt eiro ieviešanu. Tai skaitā, iespējams, vienpusēji ieviešot eiro  atsevišķās ES Viduseiropas un Baltijas valstīs.Avīzei Financial Times nodotajā konfidenciālajā IMF ziņojumā ir nepārprotami norādīts, ka jauno dalībvalstu glābšana prasa ārkārtējus pasākumus, tai skaitā atteikšanos no  tā dēvēto Māstrihtas kritēriju burtiskas pielietošanas.

Ideja par vienpusēju eiro ieviešanu jaunajās dalībvalstīs nav jauna. Viena no interesantākajām analīzēm par to, kā tā ir iespējama, arī nepārkāpjot ES līgumus, ir lasāma Londonas ekonomikas skolas profesora Vilema Buitera blogā Financial Times  2007. gada oktobrī, īsi pēc tam, kad ES noraidīja Lietuvas centienus pievienoties eirozonai.

Nespējot pierunāt  eirokrātus un politiskos līderus noteikt paātrinātas uzņemšanas eiro „ceļakarti” jaunajām dalībvalstīm  slēgtu sarunu ceļā, starptautisko finanšu institūciju pārstāvji  būtībā šķiet uzsākuši publisku kampaņu.

Ātru un radikālu Austrumeiropas glābšanas plānu – ar vai bez paātrinātās eiro ieviešanas – savā pirmdienas  ievadrakstā atbalsta arī Financial Times redakcija.

Pēdējos mēnešos starptautisko ekonomistu blogosfērā cirkulējušās idejas par  ātro eiroizāciju kā vienu no galvenajiem iespējamajiem glābšanas riņķiem nu iegūs jaunu  spēku. Iesaku  P O Neill,   Edward HughWolfgang Münchau (FT).  Tiesa gan, man nav izdevies atrast nevienu ekonomistu, kurš iedomātos apgalvot, ka ātra eiro ieviešana Latvijā būtu iespējama pie  valūtas  kursa  0.702804 latu par 1 eiro un ka Latvijai nav nepieciešamas lielas strukturālās reformas (lasi – valsts pārvaldes, veselības aprūpes un izglītības sistēmu sāpīga optimizēšana)..

Ja daudzu IMF ekonomistu (amerikāņu, britu) ieskatā ātrā eiro ieviešana ir Lielais Glābšanas  Riņķis  visai Eiropai (austrumiem un rietumiem), tad liela daļa ES kases atslēgu turētāju (Vācijā un Francijā) to uzskata par akmeni pie kājas visam eiro projektam.  Jācer, ka mums  atbrīvoties no liekā svara un noturēties virs ūdens līdz brīdim, kad Rietumu Gudrie spēs vienoties…

Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

Komentāri

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: