Divas dienas pēc Londonas G-20 samita, kurā pasaules līderi vienojās par virkni tālejošu pasākumu pasaules finanšu stabilizācijai un ekonomiskās izaugsmes atjaunošanai, Starptautiskais valūtas fonds (IMF) ir atjaunojis centienus piespiest eirozonas valstis un jaunās ES dalībvalstis ārpus eirozonas radikāli paātrināt eiro ieviešanu. Tai skaitā, iespējams, vienpusēji ieviešot eiro atsevišķās ES Viduseiropas un Baltijas valstīs.Avīzei Financial Times nodotajā konfidenciālajā IMF ziņojumā ir nepārprotami norādīts, ka jauno dalībvalstu glābšana prasa ārkārtējus pasākumus, tai skaitā atteikšanos no tā dēvēto Māstrihtas kritēriju burtiskas pielietošanas.
Ideja par vienpusēju eiro ieviešanu jaunajās dalībvalstīs nav jauna. Viena no interesantākajām analīzēm par to, kā tā ir iespējama, arī nepārkāpjot ES līgumus, ir lasāma Londonas ekonomikas skolas profesora Vilema Buitera blogā Financial Times 2007. gada oktobrī, īsi pēc tam, kad ES noraidīja Lietuvas centienus pievienoties eirozonai.
Nespējot pierunāt eirokrātus un politiskos līderus noteikt paātrinātas uzņemšanas eiro „ceļakarti” jaunajām dalībvalstīm slēgtu sarunu ceļā, starptautisko finanšu institūciju pārstāvji būtībā šķiet uzsākuši publisku kampaņu.
Ātru un radikālu Austrumeiropas glābšanas plānu – ar vai bez paātrinātās eiro ieviešanas – savā pirmdienas ievadrakstā atbalsta arī Financial Times redakcija.
Pēdējos mēnešos starptautisko ekonomistu blogosfērā cirkulējušās idejas par ātro eiroizāciju kā vienu no galvenajiem iespējamajiem glābšanas riņķiem nu iegūs jaunu spēku. Iesaku P O Neill, Edward Hugh, Wolfgang Münchau (FT). Tiesa gan, man nav izdevies atrast nevienu ekonomistu, kurš iedomātos apgalvot, ka ātra eiro ieviešana Latvijā būtu iespējama pie valūtas kursa 0.702804 latu par 1 eiro un ka Latvijai nav nepieciešamas lielas strukturālās reformas (lasi – valsts pārvaldes, veselības aprūpes un izglītības sistēmu sāpīga optimizēšana)..
Ja daudzu IMF ekonomistu (amerikāņu, britu) ieskatā ātrā eiro ieviešana ir Lielais Glābšanas Riņķis visai Eiropai (austrumiem un rietumiem), tad liela daļa ES kases atslēgu turētāju (Vācijā un Francijā) to uzskata par akmeni pie kājas visam eiro projektam. Jācer, ka mums atbrīvoties no liekā svara un noturēties virs ūdens līdz brīdim, kad Rietumu Gudrie spēs vienoties…
Komentāri
nu ko tad iesaki, tomēr krājumus eiro pārvērst un mājās turēt? kad beidzot kāds varēs sniegt padomu, kā labāk lai rīkojas?
rīkoties – bija domāts.
Papildus materiāli par Austrum-ES ātro ceļu uz eirozonu:
Eurozone Meltdown (Eurointelligence Briefing, Wolfgang Munchau, Susanne Mundschenk, 03.04.2009)
http://www.eurointelligence.com/article.581+M57ab41e086c.0.html
(skat. pilnā teksta 12. lappusi)
Eastern European currencies need help now (Bruegel. org – opinion in WSJ)
http://www.bruegel.org/Public/PublicationPage.php?ID=1174#14678
Baltijas valstu reakcijas:
Latvian PM Dombrovskis Rejects Early Eurozone Entry Idea (AFP, 07.04.2009)
http://www.easybourse.com/bourse-actualite/marches/latvian-pm-dombrovskis-rejects-early-eurozone-entry-idea-647751
Lithuanian PM keen on fast-track euro idea (Reuters, 07.04.2009)
http://www.iii.co.uk/news/?type=afxnews&articleid=7260275&subject=markets&action=article
Experts: East Europe will reject go-it-alone euro adoption
http://www.baltic-course.com/eng/analytics/?doc=12366